Ekopublika 2020: „Už dávno není otázkou, jestli klimatická změna přijde, ale jak se na ni adaptujeme”

21.10.2021

Tak zní slova novopečené vítězky 5. ročníku ceny za environmentální publicistiku Ekopublika. Eliška Černá z Deníku N sepsala příběh Petra Marady – zemědělce z jihomoravských Šardic, který se rozhodl do vysychající krajiny vrátit život a připravit ji na nevyhnutelnou změnu klimatu. A to i přes nevoli či nezájem některých místních obyvatel.

„Vnímám, že je pro laika náročné zorientovat se v problematice změny krajiny a zemědělství a proto jsem ráda, že mi dali kolegové z Deníku N důvěru a nechali mě dlouho a detailně pracovat na tomhle článku. V příběhu zemědělce Petra Marady je díky tomu vysvětlené snad vše, co je potřeba vědět, včetně pro a proti,“ říká Eliška Černá. Její vítězný článek Zemědělec vrací do krajiny tůně i remízky, platí to z dotací Deník N výjimečně odemknul veřejnosti.

Cena byla vyhlášena 21. října 2021 v rámci Národní konference EVVO a environmentálního poradenství a Ekofilmu. Poprvé se udílelo zvláštní ocenění pro mimořádný počin na poli environmentální publicistiky, který vzhledem k pravidlům Ekopubliky nelze hodnotit klasickými kritérii. Cenu ředitelky Lipky si odnáší redakce Aktuálně.cz za klimatický speciál Planeta v nouzi.

„Na projekt Planeta v nouzi nás přivedl současný stav životního prostředí, kdy jsme si říkali, že pozornost, která je tématu věnovaná, je velmi roztříštěná. Chtěli jsme mít jedno jediné místo, které by sdružovalo to podstatné, co víme o současném stavu planety z hlediska životního prostředí,“ uvedl vedoucí projektu Jan Hejl. Lidé se tak budou moci i za deset let přehledně dočíst, v jakém stavu byla planeta v roce 2020 a jakým výzvám společnost čelila.

Píše se o problémech životního prostředí dost?

Že životní prostředí už není jen okrajové téma ani v mainstreamových médiích dokazují stovky článků, kterými se administrátoři Ekopubliky museli prokousat. Ve finále odborná porota vybírala z šesti nejlepších textů.

"S potěšením sledujeme neustále se zvyšující počty autorek a autorů kvalitních článků o problémech životního prostředí u nás i ve světě. Za dosavadních pět ročníků se do finále Ekopubliky dostalo celkem 32 výrazných novinářských a publicistických osobností z 10 médií. K naší radosti mezi nimi nechybějí ani zástupci nejmladší žurnalistické generace," těší se zakladatel Ekopubliky Aleš Máchal.

Eliška Černá z Deníku N se tak ocitla ve skvělé společnosti předchozích vítězů Ekopubliky - Kláry Kubíčkové (MFD), Adély Karáskové Skoupé a Martina Bibena (HN), Martina Uhlíře (Respekt), Jana Lipolda (Aktuálně.cz), Jana Skalíka (LN), Marka Šálka (Reportér) a Marka Švehly (Respekt). Články jsou k nahlédnutí na webu ekopublika.cz.

V tuto chvíli už je spuštěn další ročník ceny. Nominace jsou možné do 16. ledna 2022 na webu ekopublika.cz. Nově se každý může zapojit do Ekopublika challenge na sociálních sítích. Stačí natočit mobilem video, nominovat v něm výborný článek s environmentální tématikou z roku 2021 na Ekopubliku a vyzvat další tři přátele, by se výzvy zúčastnili. Akci symbolicky odstartovala novinářka Klára Kubíčková, první laureátka ceny.

Výsledky | Fotogalerie z předávání ocenění | Video – medailony finalistů