Ekopublika za rok 2018 má své vítěze

11.10.2019

Letošní oceněné články měli společné téma a tím je les. Velkou Ekopubliku získal článek Lesní hřbitov Jeseníky autorské dvojice Adéla Skoupá a Martin Biben. Malou Ekopublikou byl oceněn článek Hluboký zásek v Bělověžském pralese je poučením i pro české lesy od autora Jana Skalíka.

Slavnostní udělení cen za environmentální publicistiku s názvem Ekopublika proběhlo v rámci konference "Na Sucho" 10. října 2019, třetí národní konference environmentálního vzdělávání, výchovy a osvěty a environmentálního poradenství.

Z více než 40 textů, které byly nominovány, vybrala porota složená z novinářů, odborníků a význačných osobností šestici článků, které byly ve čtvrtek před polednem oceněny. Malou a Velkou Ekopubliku si odnesli rovnou tři autoři. Jan Skalík, který pro Českou pozici napsal článek oceněný Malou Ekopublikou – Hluboký zásek v Bělověžském pralese je poučením i pro české lesy a autorská dvojice Adéla Skoupá a Martin Biben si za článek Lesní hřbitov Jeseníky odnesla Velkou Ekopubliku. 

Autorům textů byly z rukou laureátů Ekopubliky za rok 2016 – Kláry Kubíčkové a 2017 – Martina Uhlíře slavnostně předány keramická krmítka se zelenou střechou, dále autoři obdrželi pamětní listy a drobné věcné odměny od Jiřího Plocka, Ladislava Mika, Nadi Johanisové a Aleše Máchala. Stejně jako předchozí roky i ocenění převzali finanční obnos ve výši 10 tisíc korun, jenž na pódiu předala Helena Továrková, ředitelka Nadace Veronica, za účelem dále podpořit a zviditelnit tvorbu a publikování environmentálně zaměřených textů. 

Již nyní můžete články za rok 2019 přihlašovat ve formuláři na stránkách Ekopubliky. 

Kompletní výsledky najdete v sekci Výsledky a na fotografie se podívejte do Galerie