Poslední Ekopublika ocenila osmnáct bodů pro lepší život a Továrnu na lži

06.11.2023

Ceny Ekopublika za nejlepší proenvironmentální novinářský počin jsou rozdány! Rezonovalo téma klimatické změny, hlavní cenu od Lipky převzal redaktor Deníku N Petr Koubský za článek "Jednotlivec versus klimatická krize: jak žít, co dělat a co ne". Mimořádné uznání zakladatele Ekopubliky získal Vojtěch Pecka za knihu Továrna na lži o výrobě klimatických dezinformací. Ocenění se letos udílelo naposledy.

"Článek Petra Koubského věcně a přehledně popisuje příčiny a důsledky klimatické krize, přibližuje důvody jejího odmítání mnohými lidmi a názorně vysvětluje princip uhlíkové stopy ve veškerém lidském počínání," popisuje administrátorka ceny Ekopublika Zuzana Jakobová. Za nejcennější považuje porota závěrečnou část článku, ve které autor uvádí "osmnáct bodů pro lepší život" ve smyslu lepšího souladu a šetrnosti vůči životnímu prostředí.

Vítězný článek si můžete přečíst zde.

Na závěr sedmileté existence Ekopubliky bylo uděleno mimořádné ocenění i sociologovi Vojtěchu Peckovi za jeho knížku Továrna na lži. Výroba klimatických dezinformací podrobně pojednávající o tom, jak a proč vzniklo, rostlo, šíří se a ve světě i u nás se tak tvrdošíjně udržuje klimapopíračství.

Ekopublika letos naposledy

"Po řadě konzultací se všemi dotčenými osobnostmi včetně členek a členů odborné poroty jsme přesvědčeni, že končíme v pravý čas, možná opravdu v nejlepším, s vědomím, že hlavní cíl našeho usilování byl naplněn, byť jistě ne beze zbytku," vysvětluje zakladatel ceny Aleš Máchal.

Za sedm let prošlo rukama a hlavami administrátorů více než 1 000 článků. Snahou spoluvyhlašovatelů Ekopubliky bylo cílevědomě podporovat kvalitní pro-environmentální žurnalistiku v mainstreamových médiích, a napomoci tím zvýšení věhlasu i odhodlání autorek a autorů se takovýmto textům nadále věnovat.


Vítěz ceny Ekopublika za rok 2022

Petr Koubský, Deník N: Jednotlivec versus klimatická krize: jak žít, co dělat a co ne

Mimořádné uznání zakladatele Ekopubliky

Vojtěch Pecka: Továrna na lži. Výroba klimatických dezinformací

Finalisté (abecedně)

Lucie Čejková a Daniel Kotecký: Jak český stát špatně nastavil pravidla evropské podpory pro obnovitelné zdroje (Deník Referendum, 20/06/22)

https://denikreferendum.cz/clanek/34131-jak-cesky-stat-spatne-nastavil-pravidla-evropske-podpory-pro-obnovitelne-zdroje

Simona Fendrychová, Jiří Kropáček, Pavlína Nouzová, dap, šp: Migrace, která zasáhne celou planetu. Miliony lidí vyhání z domovů měnící se klima (Aktuálně.cz, 29/12/22)

https://zpravy.aktualne.cz/zahranici/klimaticti-uprchlici-migrace-ktera-zasahne-celou-planetu/r~402691a0e1b511ec82b7ac1f6b220ee8/

Jiří Sobota: Krása temné bažiny (Respekt č. 40/2022)

Jiří Sobota: Umění kráčet nalehko (Respekt 39/2022)

Barbora Šturmová: "Nevoní to po fialkách, ale ruský plyn nepotřebujeme." Vesnici k výrobě energie stačí septiky a zbytky jídla (Deník N, 13/07/22)

Články Petra Koubského, Jiřího Soboty a Barbory Šturmové sdílíme zde: https://drive.google.com/drive/u/0/folders/1pqG2b8WBACLKZyOJq1MExI0PNiMKwe3P