Ekopubliku 2021 vyhrál článek o dánském energetickém zázraku

19.09.2022

Autorem nejlepšího publicistického článku s environmentální tematikou za rok 2021 se stal Jiří Nádoba z týdeníku Respekt. Prvenství mu přinesla reportáž "Dánský let na Měsíc" o návštěvě ostrova, který ještě neexistuje, ale když vše dobře dopadne, bude za pár let zásobovat elektřinou půlku Skandinávie

"Článek Jiřího Nádoby je rázným pobídnutím českých občanů a jejich politiků, aby k budování obnovitelných zdrojů energie přistupovali mnohem vstřícněji a odvážněji než doposud. Na příkladu dánského projektu energetického ostrova dokládá, jak je možné větrnou energii přeměnit nejen na elektřinu, ale i na vodík jako alternativní čisté (tedy bezuhlíkaté) palivo," komentuje reportáž zakladatel ceny Ekopublika Aleš Máchal z Lipky.

 Vítěze vybírala odborná porota z více než 200 nominovaných článků. Nejúspěšnějším médiem 6. ročníku se stal Respekt - ve finále se umístily 4 články z něj. Jiří Nádoba má ve finále hned dva své články. Vítězný "Dánský let na Měsíc" při této příležitosti Respekt odemknul veřejnosti. 

Vítěze Ekopubliky vyhlásilo středisko ekologické výchovy Lipka 16. října 2022 v Otevřené zahradě Nadace Partnerství jako součást akce Klíčky (k) udržitelnosti. Ta si klade za cíl propojovat ekology, ochránce přírody i aktivisty napříč generacemi. Jiří Nádoba se tak hned po převzetí ceny připojil k panelové diskusi laureátů Ceny Josefa Vavrouška, kterou udílí Nadace Partnerství za přínos k ochraně životního prostředí v Česku. 

Záznam vyhlášení ceny Ekopublika i debaty si můžete pustit zpětně. 

Jiří Nádoba z týdeníku Respekt se ocitl ve skvělé společnosti předchozích vítězů Ekopubliky - Elišky Černé (Deník N), Kláry Kubíčkové (MFD), Adély Karáskové Skoupé a Martina Bibena (HN), Martina Uhlíře (Respekt), Jana Lipolda (Aktuálně.cz), Jana Skalíka (LN), Marka Šálka (Reportér) a Marka Švehly (Respekt). Články jsou k nahlédnutí na webu ekopublika.cz. 

Dalšími finalisty ceny za rok 2021 se stali: ● Tomáš Brolík - A pak někam zmizel (Respekt 33/2021), ● Jan Cibulka, Petr Kočí, Michal Kašpárek, Kristína Zákopčanová - Uhlíkovou stopu bohatých navyšuje cestování, chudých vytápění. Spočítejte si tu svoji (iRozhlas, 10. 5. 2021), ● Michaela Janečková - Papírové tašky jsou horší než igelitky. Nejšetrnější je ta, kterou už máte (Deník N, 30. 4. 2021), ● Jiří Nádoba - Zázrak, který překáží. Proč Češi tak rádi kácí svoje stromy (Respekt 32/2021), ● Ivana Svobodová - Zabije i člověka (Respekt, 9/2021)